Google Aramalar Sürekli Kaydırma (Continuous Scrolling) Düzenine Geçti!

Date: 08.12.2022 09:49
Google Aramalar Sürekli Kaydırma (Continuous Scrolling) Düzenine Geçti!
Google, arama sonuçlarında sürekli kaydırma (Continuous Scrolling) özelliğini hayata geçirdi. Bu geliştirmenin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Detaylar yazımızda.

 

Sürekli Kaydırma Sistemi Nasıl İşleyecek?


Google aramalarda, arama sayfasının en altına indikten sonra daha fazla sayfa yüklemek için numara seçerek ilerleme konusu artık tarihe karışıyor. Son bir yılda bu konuyla ilgili birçok test yapan Google, pilot projesini şimdilik Amerika’da, İngilizce diliyle hayata geçirmiş durumda. Bu geliştirme ile kullanıcı sadece kaydırma hareketi yaparak sıralanan sonuçları gözlemleyecek ve numaralandırılmış sayfalar arasında atlama yapma işlemiyle uğraşmayacak. 
 

Web Siteniz Google’da ilk Sayfada Görünebilecek, Nasıl mı? 


Google, artık numaralandırılmış sayfa düzenini (Pagination) kaldırarak arama sayfasını sonsuz scroll deneyimine geçirdi. Bundan sonra Google sıralamalarında 6. sayfaya kadar olan sonuçların daha fazla gösterim alması bekleniyor. Ayrıca, geri planda kalmış olan pek çok sitenin bu scroll yapısı sayesinde daha çok keşfedilebilmesi amaçlanıyor.
Google, Ekim 2021 tarihinde arama sonuçlarında bu sürekli kaydırma (Continuous Scrolling) özelliğini #mobil kullanıcılar için (sadece Amerika’da ve İngilizce dilinde) yayına aldığını duyurmuştu. Dün (6 Aralık 2022) ise bu değişikliğin masaüstü sıralamaları için de aktif edildiğini Twitter hesabından duyurdu.

Bu Google Sınırsız Kaydırma Özelliği, arama sonuçlarında ikinci sayfada çıkmayı “yetersiz” olmaktan çıkaracak gibi görünüyor. Yani bu hem organik aramalarda hem de ücretli reklamlarda gösterimleri arttıracak bir değişiklik diyebiliriz. Üstelik 2. ya da 3. sayfalarda kalan ve istenilen ilgiyi göremeyen SEO uyumlu içerikler için de önemli bir fırsat olabilir bu.
 

Sürekli Kaydırmada SEO Çalışmaları Ne Olacak?


Web sitemizin artık ilk sayfada çıkıyor gibi hissettirmesi ilk etapta kulağa çok hoş gelse de ilk sonuçlarda veya sonraki 1-2 scroll’da görünür olmanın önemi aslında devam ediyor. Hatta SEO çalışmaları bu gelişme ile birlikte daha fazla önem kazanacak. “Neden?” derseniz; örneğin birinci sıraya yerleşmenin neredeyse imkânsız olduğu durumlarda birkaç scroll’da erişilebilir olmak site sahiplerine daha cazip görünecek ve “ilk sayfa savaşları”, yerini “ilk 2-3 scroll’da görünebilme” mücadelelerine bırakacak. Bu sayede SEO çalışmalarının öneminin daha da artacağını ve rekabetin daha da kızışacağını rahatça öngörebiliyoruz. Pagination da bize göre zaten çok eskilerde kalmış bir kullanıcı deneyimi idi. Google Sonsuz Kaydırma özelliğinin dezavantajları var mı, varsa ne olabilir? Ya da bu geliştirmenin marketing tarafına nasıl bir etkisi olur? Bu sorular ilerleyen zamanlarda cevap bulacak gibi görünüyor. Bu Google Sürekli Kaydırma geliştirmesi SEO çalışmalarının tekdüzelikten kurtulup daha spesifik hale getirilmesini amaçlıyor olabilir. Google bu değişiklik ile, daha sistemli SEO Çalışması yapan, çok daha özgün içeriklere sahip olan ancak bir sebepten dolayı Google botlarından gereken ilgiyi görememiş e-ticaret sitelerine ilk scroll’larda yer vererek onların başarısını taçlandıracağa benziyor. Muhtemelen rekabetin artması söz konusu olacağından, çok daha sistemli bir SEO çalışması yapılması gerekecek. İlk scroll'larda görünebilmek için e-ticaret sitelerinin kendilerini sürekli güncel tutmaları şart olacak. Bu geliştirmeden kısaca şunu anlıyoruz: Google daha özgün ve daha güncel olana ödülünü sunacak. Yerinde sayan, diğer tüm e-ticaret sitelerinin yaptığı standart işlemleri yapan, kopya ve tekrarlanan içerikler kullanan web siteleri geride kalacak. Gözlemleyip öğreneceğiz. 
 
Loading...